Hakkımızda

Babadağ Teleferik’in hikâyesi 2000’li yılları başına kadar uzanmaktadır. Proje başlangıç tarihi 2004 yılı olsa da dönemin kaynak yetersizlikleri dolayısıyla proje ertelenmiş ve 7 Temmuz 2011’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın girişimleriyle proje yeniden gündeme geliyor ve ihaleye açılıyor.

İhale sürecinin ardından 2017 Ağustos ayında Babadağ Teleferik’in 1700-1800 telesiyej hattındaki yol çalışmasıyla inşa sürecini başlattık. Kayalık ve uçurumlarla dolu bölgede zorlu bir süreci ardımızda bırakarak tamamladık. Yol yapımında çıkarılan kaya hafriyatı taş duvarlarımızda yeniden kullanarak tesisimize kazandırdık.

Babadağ Teleferik’in inşasında her adımda ciddi fizibilite çalışmaları yaparak süreci ilerlettik. 63 araç kapasiteli 10 bin m²’lik eski ana istasyonu 70 bin m²’lik alanda 490 araç kapasiteli olacak şekilde güncelledik.

2 bin m²’lik eski teleferik binasının planını 5 bin m²’ye çıkardık. Tüm bu güncellemeler ilk ihalenin maliyetine %30 ek bütçe gerektirse de çalışmalarımızdan ve hayallerimizden asla vazgeçmedik.

Bu güncellemeler sayesinde sadece mevcut alanların kapasitesi artırmakla kalmadık, misafirlerimizin Babadağ’ın zirvesine çıkarken şu anki eşsiz manzarayı izlemesini de mümkün kıldık.

Bugün Kırtur Grup bünyesinde Babadağ Teleferik’te günlük ortalama 10 bin misafirimizi ağırlayabilmenin, beş farklı noktada dört farklı konsepte sahip olan restoranlarımızla eşsiz lezzetler sunmanın; açık hava tiyatromuz, seyir terasımız, yürüyüş yollarımız ve dünyaca ünlü yamaç paraşütü kalkış alanlarımızla hayatın tüm keyiflerini yaşatmanın gururunu taşıyoruz.

TR